5/15

Hlavní predstavitelia Tao ťia

Najzákladnejším predstaviteľom je nepochybne samotný zakladateľ taoizmu - Lao-c'. Jeho najvýznamnejším pokračovateľom vo filozofickej vetve je asi Lie-c'. Z neskoršieho obdobia k nim možno hádam zaradiť Wang Piho(226-249), ktorý spísal komentár k dielu Tao-te-ťing.


Lao-c'

Mudrc Lao-c' žil pravdepodobne niekedy v 5.storočí pr.n.l. Pokladá sa za zakladateľa a teda i hlavného predstaviteľa významného staročínskeho filozofického prúdu - taoizmu. Svoje zmýšľanie opísal v kánone Tao-te-ťing, ktorý sa stal oporným bodom pre jeho pokračovateľov a pre rozvoj tejto filozofie. Jeho osobnosť je často spochybňovaná. Čínsky historik S'-ma Čchien (asi 145-86 pr.n.l.) o ňom píše: "Lao-c' pochádzal z dediny Ku-čchen v kraji Li, v lénnom štáte Čou. Jeho rodné meno bolo Li, mužské meno Po-jang a čestný posmrtný titul Tan. Pôvodne bol historikom štátneho archívu v Čou.".


Lie-c'

Nazývaný aj Lie Ju-kchou. Nezachovali sa o ňom podrobnejšie informácie, je teda podobne ako Lao-c' spornou osobou. Ide o jedného z dvoch najvýznamnejších nasledovníkov majstra Lao-c'. Na rozdiel od Čuang-c' sa však venuje skôr filozofickej vetve taoizmu. Jeho najznámejším dielom je Klasická kniha o dokonalej prázdnote, v ktorej okrem iného vysvetľuje a zdôvodňuje myšlienku prázdnoty predstavenú majstrom Lao-c'. Keďže Čuang-c' sa naňho odvoláva a v jednom diele mu dokonca venuje celú kapitolu, dalo by sa predpokladať, že žil niekedy v 4.storočí pr.n.l.