8/15

Hlavní predstavitelia Tao ťiao

Ako prvý rozpracoval myšlienku mystického taoizmu Čuang-c', i keď náboženstvo Tao ťiao vzniká až neskôr, keď ho založil Čang Tao-ling. Predstaviteľov mystického taoizmu je nepreberné množstvo, spomeňme preto aspoň nasledovných: Siang Siou (220-301) a Kou Siang (312-???) spísali komentár k dielu Čuang-c'. Ich dielo potom doplnil Ke Chung. Ďalej to boli napríklad Chuaj Nan-c', Lu Jen, Čang Po-tuan, Wang Če a Čang San-feng.


Čuang-c'

Občianskym menom Čuang čou. Ide dokázateľne o historickú osobnosť. Podľa S'-ma Čchienových záznamov pochádzal z oblasti Meng (dnešná provincia Chenan) a bol činný v období vlády kráľov Chueja z Liangu (370-319 pr.n.l.) a Suana z Čchi (319-301 pr.n.l.). Niektoré pramene uvádzajú, že žil v rokoch 350-275 pr.n.l. Nejakú dobu zastával nižšiu úradnícku funkciu v Čchi-juane, štát Sung, ktorej sa po čase vzdal z rovnakých dôvodov, z akých sa vraj neskôr vzdal ponuky kráľa z Čchu, aby sa stal jeho ministrom. Je jedným z hlavných nasledovníkov majstra Lao-c'. Na rozdiel od filozofa Lie-c' však predstavuje skôr mystickú vetvu taoizmu. Jeho koncepcia o dosiahnutí nesmrteľnosti sa stala základom pre neskoršie taoistické náboženstvo.


Ke Chung

Tiež Ko Hong, alebo przývaný aj Majster Prostota, žil v rokoch 283-345 n.l. Bol po majstrovi Wej Po-jangovi najväčším teoretikom alchýmie (zdedil po svojom majstrovi veľkú knižnicu, ktorej katalóg je prvým zachovaným prehladom taoistických spisov). Začiatkom 4.storočia doplnil komentár k dielu Čuang-c', a to svojím spisom Pao-pchu-c'. Okrem toho napísal mnoho ďaľších spisov o liečivých rastlinách, dychových cvičeniach, mágii a filozofii. Čo sa týka liečiteľstva, pripúšta užitočnosť nealchymistických liekov, ovšem s výhradou, že neumožňujú dosiahnuť nesmrteľnosť. Kládol veľký dôraz na dlhovekosť a mágiu, preto v spise Pao-pchu-c' kritizuje majstra Čuanga, ktorý neprikladal väčšiu váhu životu než smrti. Naproti tomu si veľmi vážil majstra Lao-c', hoci ho nepovažoval za božstvo, ale za veľmi nadaného človeka.


Chuaj Nan-c'

Majster Chuaj Nan-c' žil v 2.storočí pr.n.l. a je považovaný za jedného z hlavných predstaviteľov taoistickej mystiky, alchýmie a mágie. Bol príslušníkom cisárskej rodiny, zaplietol sa však do sprisahania proti trónu, a preto musel svoj život ukončiť samovraždou, aby sa vyhol potupnej poprave.


Lu Jen

Alebo tiež Lu-c', bežne známy ako Lu Tung-pin, býva tiež nazývaný "Predok Lu". V histórii taoizmu je považovaný za praotca školy Naprostej reality. Je zaraďovaný do obdobia dynastie Tchang (618-905). Je jednou z najvýznamnejších postáv ľudového taoizmu (Tao ťiao) a tiež taoizmu ezoterického. Pripisuje sa mu veľké množstvo duchovnej literatúry. Jeho diela sú cenené predovšetkým pre doplnenie konfucianizmu a buddhizmu klasickým, náboženským a alchymistickým taoizmom.


Čang Po-tuan

Žil v rokoch 983-1082. Učil sa tajomstvá taoistickej alchýmie od Liu Cchaoa, ktorý bol žiakom Lu-c'a. Založil takzvanú Južnú školu, známu kultiváciou mysle a tela, ale predovšetkým aj pre dôraz na duchovné osvietenie.


Wang Če

Wang Če (1113-1171) sa vraj učil alchýmiu priamo od Predka Lu, a od jeho učiteľa Čung-li Čuana. Wang Če bol pôvodne učencom-bojovníkom zo severnej Číny. Ako mladík si osvojil znalosti konfuciánskych diel a bol tiež zručný v lukostreľbe a boji s mečom. Ako 47 ročný sa vzdal úradníckej funkcie, opustil domov a stal sa taoistickým mníchom. Potom sa vydal na horu Čung-nan, ktorá bola známa ako sídlo taoistických nesmrteľných, neskôr tiež spájaná s rozvojom bojových umení. Hovorí sa, že Wang Če sa dvakrát stretol so starými majstrami Čung-Li a Lu, a obdržal od nich tajomstvo "zlatej pilulky" - taoistické osvietenie. Neskôr učil sedem žiakov, medzi nimi Sun Pu-er, jednu z najznámejších osvietených žien všetkých dôb.


Čang San-feng

Je jednou z najväčších postáv taoistickej histórie neskoršieho obdobia. Vzťahuje sa k nemu mnoho legiend, verí sa, že bol majstrom všetkých umení a tajomstva Cesty. Je považovaný za autora rozšíreného systému tchai čchi čuan. Dosiahol vraj nesmrteľnosť a po svojej fyzickej smrti sa niekoľkokrát znovu objavil na svete. Jeho literárne dielo je zlúčením Severnej a Južnej školy Naprostej Reality (objavujú sa v ňom aj stopy starých taoistických siekt, praktikujúcich magické umenia). Všeobecne sa verí, že žil za vlády dynastie Juan (1278-1368), iní umiestňujú jeho narodenie do dynastie Sung (960-1278). Podľa jedného záznamu bol v 15. storočí u cisárskeho dvora (dynastia Ming) taoistický majster tohoto mena. Historici sa však domnievajú, že sa jedná o inú osobu. Nikto v skutočnosti nevie, kto Čang San-feng bol, či koľko ich tu bolo.